Choroby zboża wygrana walkaSkuteczne działania w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, ponieważ wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Asekuracja fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż zboża przed chorobami - polecane działania okresowe

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest nieraz o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które należałoby wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma faktycznie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej odporności bądź tolerancji na kluczowe szkodniki i schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zmniejszyć ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Najnowsze artykuły:

Top